Deniz Suyu Arıtma – Su Arıtıcı Cihazların Faydaları

Ülkemizde genelde Belediye tesislerinin gerçekleştirmiş olduğu su arıtma tesisleri akarsu başka bir deyişle dağlarla kaplı alanlardaki kar ve yağmur suyundan oluşma işlemler için geçerlidir. Lakin yalnızca akarsu yataklarından biriken suları arıtmak için gayret sarf edilmemektedir. Yeniden aynı şekilde deniz kenarında bulunan şehirleşmeler için ideal olan deniz suyu arıtma işlemi gerçekleşmektedir. Bu işlem dünya genelinde Ada olan yerlerde gerçekleştirilmektedir. Söz gelişi bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yani yavru vatanımız denizden arıtılmış suyu içmektedirler. Bu elbette sıhhatli bir işlem olmamaktadır fakat susuz kalmaktansa zorunlu olarak içilmektedir. Bizler aslında bu gibi vaziyette teknolojiyi kullanmalıyız ve bu nimetlerden faydalanmalıyız.

deniz suyu arıtıcı, ne işe yarıyor, faydaları, zararları

Zira denizden gelen suyu her ne kadar arıtsa da tadında zati bir farklılık bulunmaktadır. Yeniden aynı şekilde sıhhatimiz için dahi ciddi bir tehlike arz ermektedir. Bizler bu vaziyetlerde hanelerimize takacak olduğumuz musluklara arıtıcı sayesinde çok daha iyi bir şekilde kaliteli içme suyumuzu ele geçirmiş olacağız. Zaten su arıtıcı sistemlerinin görevi bizlere içme suyunu en kaliteli halde sunma işlemi olmaktadır. Bu yüzden sularımızı kesinlikle kendi hanemizde arıtarak içelim ve bir hayli salgın hastalıklardan korunmuş olalım. Deniz suyu arıtma işlemleri ülkemizde dahi son günlerde oldukça fazla bir şekilde uygulanmaya başlandı ve deniz kenarındaki şehirlerde bu tarz işlemler çoğaldı.

Yataklarındaki suların azalması ve barajların boş kalması nedeniyle yurttaşa içme suyunu elde etmek hesabına artık deniz sularına gözler dikildi ve susuz kalmamak adına denizin suyu tuzdan arındırılarak içilebilir bir hale getirilerek içme suyu olarak dönüşüm sağlanmaktadır. Elbette bu işlem ne kadar sağlıklı tartışılır bir konu ancak normal bir akarsu yataklarından gelen suyu bile klorlama yolu ile beraber sıhhatli hale getirilmeye çalışılıyor, lakin bu işlem yetersiz kalmaktadır. Az da olsa deniz suyundan elde edilen ve arıtma kullanılarak içme suyu elde etme işleminin faydalarını, zararlarını anlatmaya gayret gösterdik. Zoraki olarak uygulanan bu husus, umuyorum ki teknik bilgilerin devreye girmesiyle en zararsız şekilde sağlanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir